Back to selection

SPIRIT AWARD NOMINEES ANNOUNCED

by
in Filmmaking
on Dec 2, 2008

Ballast, Frozen River and Rachel Getting Married lead in nominations for this year’s Film Independent Spirit Awards with six apiece. The awards will be handed out Feb. 23.

BEST FEATURE

Rachel Getting Married

The Wrestler

Wendy and Lucy

Ballast

Frozen River

BEST DIRECTOR

Tom McCarthy, The Visitor

Jonathan Demme, Rachel Getting Married

Courtney Hunt, Frozen River

Ramin Bahrani, Chop Shop

Lance Hammer, Ballast

BEST FIRST FEATURE

Afterschool

Medicine for Melancholy

Synecdoche, New York

Sleep Dealer

Sangre De Mi Sangre

JOHN CASSAVETES AWARD

Prince of Broadway

Take Out

The Signal

Turn the River

In Search of a Midnight Kiss

BEST SCREENPLAY

Woody Allen, Vicky Cristina Barcelona

Anna Boden & Ryan Fleck, Sugar

Charlie Kaufman, Synecdoche, New York

Howard A. Rodman, Savage Grace

Christopher Zalla, Sangre De Mi Sangre

BEST FIRST SCREENPLAY

Dustin Lance Black, Milk

Lance Hammer, Ballast

Courtney Hunt, Frozen River

Jonathan Levine, The Wackness

Jenny Lumet, Rachel Getting Married

BEST FEMALE LEAD

Summer Bishil, Towelhead

Anne Hathaway, Rachel Getting Married

Melissa Leo, Frozen River

Tarra Riggs, Ballast

Michelle Williams, Wendy and Lucy

BEST MALE LEAD

Javier Bardem, Vicky Cristina Barcelona

Richard Jenkins, The Visitor

Sean Penn, Milk

Jeremy Renner, The Hurt Locker

Mickey Rourke, The Wrestler


BEST SUPPORTING FEMALE

Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona

Rosemarie DeWitt, Rachel Getting Married

Rosie Perez, The Take

Misty Upham, Frozen River

Debra Winger, Rachel Getting Married


BEST SUPPORTING MALE

James Franco, Milk

Anthony Mackie, The Hurt Locker

Charlie McDermott, Frozen River

JimMyron Ross, Ballast

Haaz Sleiman, The Visitor

BEST CINEMATOGRAPHY

Maryse Alberti, The Wrestler

Lol Crawley, Ballast

James Laxton, Medicine for Melancholy

Harris Savides, Milk

Michael Simmonds, Chop Shop


BEST DOCUMENTARY


The Order of Myths

Up the Yangtze

Encounters at the End of the World

The Betrayal

Man on Wire

BEST FOREIGN FILM

The Class

Gomorra

Secret of the Grain

Hunger

Silent Light

ROBERT ALTMAN AWARD
Synecdoche, New York

Charlie Kaufman (Director), Jeanne McCarthy (Casting Director), Hope Davis, Philip Seymour Hoffman, Jennifer Jason Leigh, Catherine Keener, Samantha Morton, Tom Noonan, Emily Watson, Diane Weist, Michelle Williams,

PIAGET PRODUCERS AWARD

Heather Rae, Frozen River

Jason Orans, Goodbye Solo, Year of the Fish

Lars Knudsen and Jay Van Hoy, Treeless Mountain, I’ll Come Running


ACURA SOMEONE TO WATCH AWARD

Lynn Shelton, My Effortless Brilliance

Nina Paley, Sita Sings the Blues

Barry Jenkins, Medicine for Melancholy


LACOSTE TRUER THAN FICTION AWARD

Darius Marder, Loot

Sacha Gervasi, Anvil! The Story of Anvil

Margaret Brown, The Order of Myths

© 2017 Filmmaker Magazine
All Rights Reserved
A Publication of IPF