SEATTLE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL WINNERS ANNOUNCED

The 36th Seattle International Film Festival end this weekend with audiences flocking to the 25 day fest as nearly 20% increase from last year. From May 20-June 13, the festival had shown 408 films. The awards ranged from the audience-selected Golden Space Needle Awards; the five juried Competition Awards, as well as the FIPRESCI Award for Best American Film. Borys Lankosz‘s The Reverse won the narrative Grand Jury Prizee , while Marwencol, directed by Jeff Malmberg, took home the doc Grand Jury Prize.

The winners of the Jury and Audience Awards are below.

SIFF 2010 Best New Director

Grand Jury Prize
The Reverse, directed by Borys Lankosz (Poland, 2009)

Special Jury Mentions
Turistas, directed by Alicia Scherson (Chile, 2009)

Gravity, directed by Maximilian Erlenwein (Germany, 2009)

SIFF 2010 Best Documentary

Grand Jury Prize
Marwencol, directed by Jeff Malmberg (USA, 2010)

SIFF 2010 Short Film Jury Awards

Grand Jury Prize for Best Narrative Short
Little Accidents, directed by Sara Colangelo (USA, 2009)

Grand Jury Prize for Best Documentary Short
White Lines And The Fever: The Death Of DJ Junebug, directed by Travis Senger (USA, 2010)

Grand Jury Prize for Best Animated Short
The Wonder Hospital, directed by Beomsik Shim (USA, 2010)

Special Jury Mention for Short Animation
Cherry On The Cake, directed by Hyebin Lee (United Kingdom, 2009)

SIFF 2010 FIPRESCI Award for Best American Film

FIPRESCI Award
Night Catches Us, directed by Tanya Hamilton (USA, 2010)

Special Jury Mention
Jenna Fischer in A Little Help

SIFF 2010 Golden Space Needle Audience Awards

Best Film Golden Space Needle Award
The Hedgehog, directed by Mona Achache (France, 2009)

Runners-up (in order):
Mao’s Last Dancer, directed by Bruce Beresford (Australia, 2009)
Micmacs, directed by Jean-Pierre Jeunet (France, 2009)
Cell 211, directed by Daniel Monzon (Spain, 2009)
Hipsters, directed by Valery Todorovsky (Russia, 2009)

Best Documentary Golden Space Needle Award
Ginny Ruffner: A Not So Still Life, directed by Karen Stanton (USA 2010) and Waste Land, directed by Lucy Walker (United Kingdom, 2010) (tie)

Runners-up (In order):
The Topp Twins: Untouchable Girls, directed by Leanne Pooley (New Zealand, 2009)
Wheedle’s Groove, directed by Jennifer Maas (USA, 2009)
Brownstones to Red Dirt, directed by Dave LaMattina and Chad N. Walker (Sierra Leone, 2010)
Restrepo, directed by Sebastian Junger and Tim Hetherington (USA, 2010)

Best Director Golden Space Needle Award
Debra Granik for Winter’s Bone (USA, 2010)

Best Actor Golden Space Needle Award
Luis Tosar, for Cell 211 (Spain, 2009)

Best Actress Golden Space Needle Award
Jennifer Lawrence for Winter’s Bone (USA, 2010)

Best Short Film Golden Space Needle Award
Ormie, directed by Rob Silvestri (Canada, 2009)

Lena Sharpe Award for Persistence of Vision, Presented by Women in Film/Seattle
The Topp Twins: Untouchable Girls, directed by Leanne Pooley (New Zealand, 2009)

SIFF 2010 FutureWave and Youth Jury Awards

Youth Jury Award for Best FutureWave Feature
REGENERATION, directed by Philip Montgomery (USA, 2010)

Youth Jury Award for Best Films4Families Feature
From Time To Time, directed by Julian Fellowes (United Kingdom, 2009)

WaveMaker Award for Excellence in Youth Filmmaking (Grand Jury Prize)
Remember, directed by Scott Calvert (Anacortes, WA)

WaveMaker Special Jury Prizes
Celina’s Story, directed by Celina Chadwick (Seattle, WA)

Alisha, directed by Daniel Citron (Ruxton, MD) J

FutureWave Shorts Audience Award
Remember, directed by Scott Calvert

FutureWave Online Audience Award powered by IndieFlix
Shawn Harris: Personal Trainer, directed by Tyler Silver and Simon Turkel