Back to selection


in Sundance
on Jan 26, 2008

Below is the complete list of Sundance 2008 Winners:

Grand Jury Prize: Documentary
Trouble The Water — directed by Tia Lessin and Carl Deal

Grand Jury Prize: Dramatic
Frozen River — directed by Courtney Hunt

World Cinema Jury Prize: Documentary
Man on Wire — directed by James Marsh

World Cinema Jury Prize: Dramatic
King of Ping Pong (Ping Pongkingen) — directed by Jens Jonsson

Audience Award: Documentary
Fields of Fuel — directed by Josh Tickell

Audience Award: Dramatic
The Wackness — directed by Jonathan Levine

World Cinema Audience Award: Documentary
Man on Wire — directed by James Marsh

World Cinema Audience Award: Dramatic
Captain Abu Raed — directed by Amin Matalqa

Directing Award: Documentary
Nanette Burstein for American Teen

Directing Award: Dramatic
Lance Hammer for Ballast

World Cinema Directing Award: Documentary
Nino Kirtadze for Durakovo: Village of Fools (Durakovo: Le Village Des Fous)

World Cinema Directing Award: Dramatic
Anna Melikyan for Mermaid (Rusalka)

World Cinema Screenwriting Award
Samuel Benchetrit for I Always Wanted To Be A Gangster (J’ai Toujours Reve D’Etre Un Gangster)

World Cinema Documentary Editing Award
Irena Dol for The Art Star and the Sudanese Twins

Excellence in Cinematography Award: Documentary
Phillip Hunt and Steven Sebring for Patti Smith: Dream of Life

Excellence in Cinematography Award: Dramatic
Lol Crawley for Ballast

World Cinema Cinematography Award: Documentary
al Massad for Recycle

World Cinema Cinematography Award: Dramatic
Askild Vik Edvardsen for King of King Pong (Ping Pongkingen)

Documentary Editing Award
Joe Bini for Roman Polanski: Wanted and Desired

Waldo Salt Screenwriting Award
Alex Rivera and David Riker for Sleep Dealer

Special Jury Prizes

World Cinema Special Jury Prize: Dramatic
Blue Eyelids (Parpados Azules) — directed by Ernesto Contreas

Special Jury Prize: Documentary
Greatest Silence: Rape in the Congo — directed by Lisa F. Jackson

Special Jury Prize: Dramatic, The Spirit of Independence
Anywhere, U.S.A. — directed by Chusy Haney-Jardine

Special Jury Prize: Dramatic, Work by an Ensemble Cast
Sam Rockwell, Anjelica Huston, Kelly MacDonald and Brad Henke for Choke

Jury Prize in Short Filmmaking
My Olympic Summer — directed by Daniel Robin
Sikumi (On the Ice) — directed by Andrew Okpeaha MacLean

Jury Prize in International Short Filmmaking
Soft — directed by Simon Ellis

Shorts Jury Honorable Mentions in Short Filmmaking
Aquarium — directed by Rob Meyer
August 15th — directed by Xuan Jiang
La Corona (The Crown) — directed by Amanda Micheli and Isabel Vega
Oiran Lyrics — directed by Ryosuke Ogawa
Spider — directed by Nash Edgerton
Suspension — directed by Nicolas Provost
W. — directed by The Vikings

© 2016 Filmmaker Magazine
All Rights Reserved
A Publication of IPF